top of page

Radca prawny - kim jest?

Zaktualizowano: 21 maj 2022


Studia, aplikacja, egzamin, ślubowanie… No to teraz czas na gratulacje... W słowach uznania usłyszałem abym sprawiedliwe sądził ludzi, abym był dobrym prawnikiem, abym otworzył kancelarię adwokacką. Prokuratorem nie zostałem jeszcze mianowany, ale myślę że to kwestia czasu😁. Dlatego w ramach wstępu chciałbym sprostować oraz wytłumaczyć – we wrześniu 2021r. zostałem radcą prawnym🔵.


Ale kim jest prawnik? Kim jest radca prawny?


Prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia prawnicze🧐 ale nie posiada tytułu zawodowego. Aby go zdobyć należy ukończyć odpowiednią aplikację (sędziowską, notarialną, radcowską, adwokacką czy komorniczą), zdać egzamin zawodowy oraz dokonać wpisu na odpowiednią listę.


Gdy posiadamy już tytuł zawodowy jesteśmy zobowiązani do noszenia TOGI– czarna⬛ szata z kolorowym ŻABOTEM. Pierwsza widoczna różnica to kolor żabotu. Radca prawny posiada niebieski🟦, adwokat zielony🟩, prokurator czerwony🟥, a sędzia fioletowy🟪. Teraz już oglądając seriale💻 spokojnie możemy czuć się specjalistą w zawodach prawniczych i wypatrywać pomyłek scenarzystów – zdarzają się bardzo często 🤓.

Comments


bottom of page